خطا بسیار لوکس آرژانتین لیونل مسی خانواده

خطا: بسیار لوکس آرژانتین لیونل مسی خانواده ازدواج مهمان جزیره تصویر

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی روحانی روی افکار عمومی حساب باز نکرده است ، پشت پرده کمپین پشیمانی از رای به روحانی

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به هیچ وجه از رای به روحانی پشیمان نیستند، گفت: جریان اصلاح طلب اعتقاد است که مردم از درک بالای

روحانی روی افکار عمومی حساب باز نکرده است ، پشت پرده کمپین پشیمانی از رای به روحانی

پشت پرده کمپین پشیمانی از رای به روحانی/ روحانی روی افکار عمومی حساب باز نکرده است

عبارات مهم : اینترنت

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به هیچ وجه از رای به روحانی پشیمان نیستند، گفت: جریان اصلاح طلب اعتقاد است که مردم از درک بالایی برخورد دار هستند و تحت تاثیر فضاسازی های اینترنت قرار نگرفته و ناکارآمدی دولت را پای اصلاحات نمی گذارند.

فعالان سیاسی اصلاح طلب تشکیل کمپین پشیمانی را بازی رسانه ای رقیب و ناشی از ضعف دولت روحانی در مدیریت اینترنت و افکار عمومی می دانند. عبدالله ناصری فعال سیاس اصلاح طلب یکی از این افراد است که تاکید می کند اصلاح طلبان به هیچ وجه از رای خود پشیمان نبوده و تا 1400 از روحانی حمایت می کنند.

روحانی روی افکار عمومی حساب باز نکرده است ، پشت پرده کمپین پشیمانی از رای به روحانی

او در عین حال انتقاداتی به دولت دارد و اعتقاد است که دولت مدیریت اینترنت و افکار سازی از طریق رسانه ها را به دست افراد کارنابلد سپرده هست. ناصری همچنین اعتقاد است که موج هایی شبیه به آنچه اخیرا مشاهده می شود ناشی از روحیه هیجان زده جامعه و در تصویر العمل به مسایلی مثل بودجه سال 97 هست. به گفته او بر اساس تجارت قبلی جامعه در نهایت تعدیل می شود و مردم به قدری درک دارند که ناکارآمدی های دولت را پای اصلاحات نگذارند.

گفت و گوی این صورت اصلاح طلب با خبرنگار نامه نیوز را در ادامه می خوانید :

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به هیچ وجه از رای به روحانی پشیمان نیستند، گفت: جریان اصلاح طلب اعتقاد است که مردم از درک بالای

*اخیرا شاهدیم که بعضی سلبریتی ها و اشخاص مشهور در اینترنت خبر هایی مبنی بر پشیمان بودن از رای به روحانی منتشر می کنند. به نظر شما عملکرد آقای روحانی به نحوی بوده است که بدنه رای اصلاح طلبان از رای دادن به او پشیمان باشد؟

اصلاح طلبان از رأی به آقای روحانی به هیچ وجه پشیمان نیستند و اگر قرار باشد انتخابات چند ماه قبل تکرار شود، کماکان همان سیاست اردیبهشت ماه را در پیش می گیرند و به آقای روحانی رأی می دهند. واقعیت این است که آقای روحانی در برابر شرایط خاص بین المللی، منطقه ای و ملی هست. در واقع عوامل زیادی دست به دست هم داده تا در کنار بعضی از غلط های تاکتیکی آقای روحانی شرایطی فراهم شود که بخشی از جامعه رأی دهنده را کلا مسئله ساز یا مسئله دار کند ولی واقعیت این است که جبهه مهم اصلاح طلب و رهبران جبهه اصلاحات به هیچ وجه از این رأی دادن پشیمان نیستند.

*با این حال گمانه هایی همچون چرخش روحانی به سمت جناح راست مطرح است.

شعارهایی شبیه به شعار عبور از خاتمی در دوران اصلاحات طرح می شود و مساله عبور از روحانی که بعضی طرح می کنند را شعارهای انحرافی می دانم. البته من اعتقاد دارم یک تشکیلات و جریان رادیکالی که از اول سال 92 مخالف آقای روحانی، مخالف برجام و به عنوان جریان دلواپس مشهور بود، پشت سر این قضیه و فضا سازی است.

روحانی روی افکار عمومی حساب باز نکرده است ، پشت پرده کمپین پشیمانی از رای به روحانی

*عملکرد دولت در این مدیریت این فضاسازی ها را چطور ارزیابی می کنید؟

عملکرد دولت در این زمینه خوب نبوده هست. بارها به اطرفیان آقای روحانی در مورد مدیریت اینترنت تذکر داده و گفته شد که اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … اگرچه عوارض مثبتی دارد و توانسته جهت شما رای 24 میلیونی را بخرد؛ ولی اگر خوب مدیریت نشود بالاخره تبعاتی علیه شما خواهد داشت.

*فکر میکنید جو حاکم بر اینترنت و طرح عنوان پشیمانی از رای به روحانی چه اثری در حفظ بدنه رای دولت و به دنبال آن بدنه رای اصلاح طلبان دارد؟

عبدالله ناصری فعال سیاسی اصلاح طلب با تاکید بر اینکه اصلاح طلبان به هیچ وجه از رای به روحانی پشیمان نیستند، گفت: جریان اصلاح طلب اعتقاد است که مردم از درک بالای

این که اینترنت امروز مملو از ناامیدی و پشیمانی از رای به روحانی شده است است به این بر می گردد که جامعه کشور عزیزمان ایران مختصات خاص خودش را دارد. توصیه اولی که باید مورد توجه قرار داد این است که اینترنت و اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … شمشیر دولبه هست. به همان نسبت که توانست در انتخابات نقش افرینی کند و 29 اردیبهشت را خلف کند، به همان اندازه نیز می تواند آقای روحانی زمین گیر کند. بنابراین تدابیر آقای روحانی و تیم سیاست ورزی و تیم اطلاع رسانی او است که می تواند در این صحنه حضور فعال داشته و شرایط را مدیریت کند. ولی متاسفانه شاهد بودیم که تیم آقای روحانی در چهار سال نخست قصد همراهی با رسانه ها و افکار عمومی نداشته هست.

*به نظر شما آسیب این تصویر العمل هایی بعضا به دور از واقعیت های کارشناسی چیست؟

به طور معمول این فضاها کمی بعد تعدیل می شود ولی در هر صورت جامعه ما جامعه ای است که هم زخم خورده است و هم رشد و آگاهی پیدا کرده و امروز به مدد اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … پابه پای گفتمان مسلط جلو می رود و فضاسازی می کند، در شرایط خاص ای قرار دارد. شرایط خاص ای که تا به حال سابقه نداشته است و کار همه مسئولان هست، نه تنها آقای روحانی، بلکه کار حتی مسئولان سایر قوا و سایر نهادها را سخت می کند.

روحانی روی افکار عمومی حساب باز نکرده است ، پشت پرده کمپین پشیمانی از رای به روحانی

*سختی کار در کجاست؟ فضایی که اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … جهت نظارت و اظهار نظر زیاد به مردم می دهد؟

علت مشکل کار این است که ما در این شرایط حساس ملی و بین المللی، یک چشم انداز روشن و امیدبخشی جهت جامعه مدنی در عرصه های سیاسی، اجتماعی،فرهنگی و اقتصادی فراهم نکرده ایم. جامعه ای که هنوز شاهد دغدغه ها جهت حضور زنان در ورزشگاه ها هست، جامعه ای که به عنوان نمونه هنوز دوباره در انتظار گشت های بی نتیجه قبلی تحت عنوان پرسشها حفظ امنیت و مبارزه با اراذل و اوباش هست؛ این جامعه خود به خود بر اساس درک از اتفاقات قبلی تحلیلی های – درست یا غلط- را در اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … جمع بندی و تبیین می کند که به نظر من حاکمیت و دولت خیلی نمی تواند در مدیریت آن اثر گذار باشد.

*منظورتان این است که دولت ناگزیر است صبر کرده تا موج انتقادات در اینترنت فروکش کند؟ کار دیگری نمی توان انجام داد؟

دولت از وقت تاسیس اش در سال 92 در عین حال که دغدغه برجام را داشته که بسیار دغدغه مهمی بود و دولت و به خصوص وزارت امور خارجه توانست موفق از آن چالش بیرون آید ، دغدغه های دیگری هم داشته که به هر صورت حل شده است و جامعه در مجموع به سمت فضای قبل از 88 نرفته و از سال 92 تا کنون فضا متفاوت شده است هست. بالاخره همین گشایش هایی که در حوزه حصر ایجاد شده است و … یک رضایت نسبی از دولت به وجود آورده است ولی واقعیت این است که دولت در یک عرصه ضعیف عمل کرده و باید اکنون فکر بیشتری در آن حوزه کند.

این عرصه همان مدیریت بر موج رسانه ای و افکار سازی عمومی چه در عرصه داخلی و چه در عرصه خارجی هست. یک مثال می زنم؛ برجام که یک اتفاق حاکمیتی بوداما اگر شخص آقای ظریف یا تیم مذاکره کننده خودشان با رسانه های شخصی خودشان و همین اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … فضاسازی نمی کردند ما در عرصه افکار سازی عمومی بسیار بسیار عقب و غافل بودیم. این عرصه، عرصه مهمی هست، یعنی سوارشدن بر افکار عمومی، اتفاق بزرگی است که دنیا را شکل می دهد و شما نمی توانید از آن عبور کنید و آن را نادیده بگیرید. به هر صورت این ها مسائلی است که دولت باید در مورد آن ها فعال شود.

*در واقع فکر می کنید که اگر دولت خودش سکان فضاسازی را در دست بگیرد می تواند از اینترنت و شبکه های مجازی به نفع خود استفاده کند. بر تصویر فضای کنونی که شاهدیم دولت با کم کاری در این زمینه اجازه میدهد مخالفان و منتقدان از این پتانسیل جهت تخریب او استفاده کنند.

بله. فضای اجتماعی باید باز باشد و دولت نیز مسایل خود را طرح کند . آیا اکنون در سخت ترین شرایط منطقه ای با همسایگان هستیم؟ حتی نسبت به دولت آقای احمدی نژاد روابط ما با همسایگان با پرسشها بیشتری مواجه هست. انتظار این است که دستگاه دیپلماسی ما و دولت در این باره توضیح دهد و مسایل را بیان کند. متاسفانه این رویکرد وجود ندارد و این اتفاق نمی افتد. پرسشها دیگری نیز در عرصه های اقتصادی و داخلی وجود دارد که با یک نظام روشنگری و افکارسازی عمومی می توان آن را مدیریت کرد. متاسفانه در دولت بر این ضرورت متمرکز نیست.

*به تصویر العمل هایی که جامعه نشان می دهد و بودجه که تازه ترین بهانه آن هست، اشاره کردید. اکنون صحبت از زیاد کردن عوارض خروج، زیاد کردن قیمت بنزین، از بین بردن یارانه گروه هایی از مردم و … هست. به نظر شما دولت با افکار سازی می تواند فضای منفی ناشی از این تصمیمات را به نفع خود تعدیل کند؟

شاید یک مقدار از این برمی گردد به شاخصه های شخصی آقای روحانی که به نظر من خیلی روی افکار عمومی، گفت وگو و در میان گذاشتن پرسشها کلان و خرد کشور با افکار عمومی حسابی باز نکرده هست. این مردم همان کسانی هستند که انقلاب کرده اند، در راهپیمایی شرکت می کنند، در زلزله فداکاری می کنند، پای صندوق رای حضور فعالی نشان می دهند و به تعبیر امام صاحبان مهم این کشور و نظام هستند. به نظر من دولت این ظرفیت که اتفاقا ظرفیت خوبی است را نادیده گرفته و طرف مقابل، یعنی جامعه مدنی این را درک کرده است .

به همین خاطر شاهدیم که حتی گاهی وقت ها در اینترنت یا اینستاگرام، تلگرام، شبکۀ اجتماعی فیس بوک و … خودش علیه دولت فعالیت می کند. به نظر من بودجه امسال که درست است پرسشها خاصی را داشته مثل گران کردن حاملان انرژی و عوارض خروج ولی دولت به خوبی می توانست قبل از ارائه بودجه به مجلس جهت همه این ها به مردم توضیح داده و افکار عمومی را در جریان تصمیمات خود و علت تصمیمات خود قرار دهد. بالاخره دولتی که گرفتار پرداخت یارانه ها و حقوق کارکنان و بازنشستگان می شود، شرایط اقتصادی بسیاری بدی دارد و فعالیت های اقتصادی موازی دولت که بعضا می تواند در جهت تصویر سیاست گذاری های اقتصادی دولت باشد مسئله آفرین هست. این مسایل باید بیان شود. حتی در حوزه سیاست خارجی نیز نیاز به توضیحاتی هست. واقعیت این است که دیپلماسی و سیاست خارجی ما زیر نظر یک دستگاه دیپلماتیک نیست و کانون های چند نهادی یا دیپلماسی چند کانونی که نتیجه های مثبت و منفی خود را دارد؛ در این عرصه فعالیت می کند. به اعتقاد من دولت باید همه این مسایل را با افکار عمومی در میان گذاشته و در برابر این فضاها منفعل نباشد. چون میدانید که هر لحظه دولت های مستقر زیر ذره بین هستند.

به این توصیه توجه کنید که شرایط دولت آقای روحانی از این جهت با دولت آقای خاتمی تفاوت می کند.این چیزی است که به اعتقاد من دولت آقای روحانی به آن توجه نکرده است و یا آن را دست کم گرفته هست. این برتری رقیب به طور طبیعی به طور شرکت دهی شده است یا شرکت دهی نشده و با توجه به شاخصه های عاطفی جامعه می تواند جهت دولت مسئله ساز باشد.

*از آنجایی که دولت روحانی مورد حمایت اصلاح طلبان هست، ادامه این رویه بی توجهی به افکار عمومی و اجرای تصمیمات اقتصادی که مورد اعتراض جامعه هست؛ می تواند موجب ریزش بدنه رای این جریان سیاسی باشد؟

درست است که اصلاح طلبان شرکت مهم رای روحانی بودند ولی نه جهت سهم از قدرت به میدان آمدند و نه انتظار داشتند که دولت روحانی یک اوضاع آرمانی ایجاد کند. اصلاح طلبان به خوبی روحانی را می شناختند و مواضع او را می دانستند. نگاه حداقلی این جریان این بود که در هشت سال گذشته – قبل از 92- مشکلاتی در کشور ایجاد شده است که ادامه آن جهت کشور پرهزینه خواهد بود لذا بهتر است شرایطی فراهم شود که تحریم ها برطرف شده است و اوضاع داخلی اصلاح یابد. جریان اصلاح طب که در سال 92 تصمیم گرفت از یک نامزد غیر اصلاح طلب حمایت کنند تا شرایط عمومی کشور اصلاح باید و مصالح کشور تامین شود؛ این هنر را دارد که ارتباطات اجتماعی خود با جامعه مدنی را حفظ کنند.

واقعیت این است که این گروه اگرچه جامعه هیجان زده کشور عزیزمان ایران را می شناسد، مردم را هم از یک عقل و درک بالایی برخوردار می داند که می تواند بین مسایل تفکیک قائل شده است و الزاما ناکارآمدی دولت را پای اصلاحات نگذارند.مردم از خود می پرسند که اگر روحانی مدیر جمهور نمی شد وی یکی دیگر از نامزدهای سال 92 یا 96 مدیر جمهور می شد آیا شرایط کشور از اوضاع کنونی بهتر بود؟ قطعا چنین نبود. جریانات سیاسی و جامعه این را به خوبی می داند.

*بنابراین اصلاح طلبان از رای به روحانی پیشیمان نیستند و به حمایت از روحانی ادامه میدهند؟

بله، به هیچ وجه پشیمانی وجود ندارد و آقای روحانی کماکان و تا 1400 مورد حمایت اصلاح طلبان خواهد بود. اصلاح طلبان تحت تاثیر فضاسازیی های اینترنت قرار نخواهند گرفت ولی انتقادات خود را نیز مطرح کرده و با رویکرد مطالبه گری با دولت مواجه می شوند. توجه به این انتقادات و مطالبات نیز کاملا به نفع روحانی خواهد بود لیکن او در 1400 تنها باید دستاورد هشت ساله و میزان کارآمدی دولت خود را نشان دهد که مردم به خوبی در مورد آن قضاوت می کنند همان طور که قبلا در مورد دولت احمدی نژاد، خاتمی و … قضاوت کرده اند.

واژه های کلیدی: اینترنت | اصلاح طلب | اصلاح طلبان | دولت روحانی | اخبار سیاسی و اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz